Podatku kościelnego ma wpływ na wysokość zwrotu nadpłaconego przez Ciebie podatku.

Na pewno wiele razy, otrzymując od swojego pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie o dochodach), zastanawiałeś się, co to właściwie jest Kirchensteuer i czy musisz go płacić. Kirchensteuer to nic innego jak podatek kościelny, który pobierany jest przez uprawnione wspólnoty wyznaniowe.

Należy rozpocząć od tego, że po zameldowaniu się w Niemczech, musisz określić swoją przynależność religijną. To właśnie na tej podstawie będzie pobierany podatek od Twoich zarobków. Bardzo dużo Polaków pracujących w Niemczech, uchylając się od płacenia tego podatku, wskazuje brak swojego wyznania, stając się jednocześnie ateistami dla celów podatkowych. Jednakże, deklarując brak swojej przynależności religijnej, trzeba mieć na uwadze fakt, iż do kościoła w Polsce zostanie przekazana informacja o wystąpieniu z kościoła. Innymi słowy, jeżeli wystąpisz z kościoła w Niemczech, wywoła to również skutek w Polsce, więc nie będziesz członkiem kościoła w żadnym z tych krajów. Należy także wskazać, że niemieckie urzędy, często przyjmują przynależność Polaków do kościoła katolickiego, więc pamiętaj o dokładnym określeniu swojej przynależności religijnej, aby uniknąć nieporozumień. Podatek najczęściej wynosi od 8% do 9% uzyskanego przez Ciebie dochodu, natomiast kościół może według swojego uznania określić minimalną stawkę podatku. Ponadto, jeżeli jesteś osobą niewierzącą, ale rozliczasz się wspólnie ze swoim małżonkiem i zarobiłeś od niego więcej w minionym roku – jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy uznasz wysokość odprowadzonego podatku za zbyt wygórowaną, możesz odwołać się od takiej decyzji wspólnie ze swoim małżonkiem. W niektórych okolicznościach, możesz zwrócić się do urzędu o zwrot części podatku, który już zapłaciłeś. Dotyczy to jednak tylko pracowników zwolnionych, którzy otrzymali odszkodowanie z powodu tego zwolnienia. Zazwyczaj, zwrot wynosi 50% zapłaconego podatku, natomiast popierając żądanie zwrotu trudną sytuacją finansową, masz szansę na odzyskanie większej części podatku

Podsumowując, określając się jako osoba niewierząca, ponosisz spore konsekwencje w odniesieniu do przynależności do kościoła w Polsce. Czy warto? Musisz zdecydować sam, natomiast pamiętaj, że zapłata podatku kościelnego ma wpływ na wysokość zwrotu nadpłaconego przez Ciebie podatku. Krótko mówiąc, jeżeli zapłaciłeś podatek kościelny, możesz ubiegać się o jego zwrot!

Zapłaciłeś podatek za granicą? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalną obsługę i nie pobieramy opłat wstępnych.