Rozliczenie podatku w Niemczech

Praca w Niemczech, podobnie jak w Polsce, skutkuje potrącaniem podatku na rzecz Fiskusa. Jeżeli pracowałeś legalnie, istnieje bardzo dużo szansa, że przysługuje Ci zwrot nadpłaconego podatku. Zastanawiasz się, dlaczego warto wnioskować o zwrot? Odpowiedź jest prosta - takie zwroty to często kwoty rzędu kilkuset EURO. 

O zwrot podatku może ubiegać się każdy kto pracował legalnie za granicą. Dosłownie każdy, ponieważ nie ma znaczenia, czy pracowałeś na pełny etat, czy tymczasowo, a może byłeś studentem lub odbywałeś jedynie staż. Zwrot podatku przysługuje Ci również, jeżeli ponosiłeś koszty związane z wykonywaną pracą, tj. zakup  sprzętu, czy odzieży koniecznej do wykonywania Twojej pracy. Warto okazać niemieckiemu urzędowi rachunki potwierdzające takie zakupy, ponieważ ma to wpływ na wysokość zwrotu, który otrzymasz. Ponadto, na wysokość kwoty zwrotu wpływają również takie czynniki, jak fakt, że opłacałeś mieszkania zarówno w Polsce i w Niemczech. 

Podstawowymi dokumentami, które są wymagane do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym, są: po pierwsze - Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckie zaświadczenie podatkowe o zarobku uzyskanym u jednego pracodawcy oraz odprowadzonych składkach i podatkach, więc jeżeli pracowałeś u kilku pracodawców, otrzymasz od każdego z nich takie zaświadczenie. Ponadto, koniecznie musisz zgłosić się do polskiego urzędu skarbowego, aby wydał Ci zaświadczenie o dochodach, popularnie nazywane EU/EWR. Nie mając takich zaświadczeń, niestety nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku. 

Dużo osób zadaje sobie pytanie, czy jeżeli pracowałem np. 3 lata temu i nie rozliczyłem się z zagranicznym Urzędem Skarbowym, to czy istnieje jeszcze jakakolwiek szansa na odzyskanie pieniędzy. Odpowiedź brzmi tak. Zaglądając do przepisów, widzimy, iż za pracę w Niemczech można odzyskać podatek aż do 4 lat wstecz. To bardzo dużo, czasu, dlatego jeżeli jeszcze nie rozliczyłeś się za swoją pracę, zrób to jak najszybciej, a odzyskasz swoje pieniądze.

Rozliczając się z zagranicznym Urzędem Skarbowym na pewno chciałbyś wiedzieć, jak długo będziesz czekać na zwrot podatku i w jaki sposób otrzymasz pieniądze. Jeśli chodzi o Niemcy, minimalny czas oczekiwania wynosi 1 miesiąc, natomiast średnio jest to 3-6 miesięcy. Są to jednak terminy umowne, a Urząd Skarbowy w zasadzie nie ma limitu czasowego na rozpatrzenie Twojej deklaracji podatkowej. Dlatego też, wnioskując o zwrot podatku, pamiętaj aby wybrać firmę, która jak najszybciej załatwi Twoją sprawę. To zdecydowanie przyspieszy proces oczekiwania na decyzję Urzędu. Niezwłocznie po wydaniu decyzji przez zagraniczny Urząd Skarbowy o tym, że przysługuje Ci zwrot, pieniądze otrzymasz na swoje konto bankowe.

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym znajdziesz w zakładce zwrot podatku – Niemcy. Jeżeli chcesz odzyskać nadpłacony podatek, zadzwoń pod numer 95-737-03-03 lub wypełnij formularz na stronie głównej, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h i odpowiemy na Twoje pytania.