Ile wynosi Kindergeld w Niemczech

W ostatnim czasie niemiecki dziennik "Bild" podał niepokojącą wiadomość - mianowicie niemiecki rząd ma zamiar obniżyć wysokość świadczeń na dzieci, tj. Kindergeld.

Projekt ustawy, który został przygotowany przez ministerstwo finansów zakłada, iż pomoże to Niemcom zaoszczędzić aż do 159 mld euro rocznie. Dotyczy to dzieci, które nie mieszkają w Niemczech. Obecnie miesięczna wysokość zasiłku wynosi 192€, niezależnie od tego, czy dziecko mieszka w Niemczech, czy też nie. Zgodnie z "Bild", świadczenia na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech, mają zostać obniżone tylko do  92€. W ten sposób, po wejściu w życie ustawy, wysokość zasiłku miałaby być proporcjonalna do kosztów życia w Polsce. Jak podaje resort, w chwili obecnej ponad 85 tys. Polaków pobiera Kindergeld. Warto zaznaczyć, że jesteśmy największą grupą, która korzysta z tego zasiłku. Dla porównania, drugą największą grupą w kolejności po Polakach są Rumuni - 15 tys.

Jeżeli ustawa taka miałaby wejść w życie, to na początku należałoby jednak zmienić przepisy, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. I tutaj w końcu przyszła pora na pozytywny akcent - Komisja Europejska zdecydowanie odrzuciła projekt tej ustawy. Niemieccy politycy przez krótki czas próbowali sprzeciwiać się Brukseli i znowelizować ustawę wbrew zaleceniom Komisji, natomiast na tę chwilę prace nad ustawą zostały wstrzymane.

Jeżeli więc pobierasz zasiłek Kindergeld, a Twoje dzieci mieszkają w Polsce - bądź spokojny. Nasi zachodni sąsiedzi zmienili zdanie i miejmy nadzieję, że jest to ich ostateczna decyzja. Jeżeli nastąpi jakakolwiek zmiana dotycząca Kindergeld – poinformujemy o tym na naszym blogu.