Najważniejsze FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Przygotowaliśmy dla naszych klientów kilka najważniejszych informacji dotyczących zwrotu podatku za pracę w Niemczech za rok 2021!

Jak się rozliczyć w 2022 r.?

 

Termin dla osób, które muszą się rozliczyć (za rok 2020 i kolejne), czyli posiadają taki obowiązek to 28 lutego 2022 r. Jeżeli chcemy rozliczyć się za rok 2019 to należy zrobić to do 31 sierpnia 2021 r.

 

Uwaga! Nowe terminy!

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, niemiecki urząd skarbowy przedłużył termin składania deklaracji do 31 października 2021 r. Dotyczy to osób, które mają obowiązek składania takich zeznań za rok 2020. Podatnicy, którzy składają deklaracje z pomocą doradcy podatkowego, mogą zrobić to do 31 maja 2022 r.

 

Czy możesz liczyć na zwrot podatku za pracę w Niemczech? 

O zwrot podatku z Niemiec może się starać każdy, kto w konkretnym roku podatkowym osiągnął dochód na terenie tego kraju.

 

Kto powinien złożyć zeznanie podatkowe?

Złożenie zeznania podatkowego dla osób zatrudnionych w Niemczech lub prowadzących działalność gospodarczą jest obowiązkowe przede wszystkim w poniższych przypadkach:

- osoby, które pracują na własny rachunek;

– małżeństwo z klasami podatkowymi III i V, ze względu na wspólne opodatkowanie małżonków;

– osoby, które otrzymywały świadczenia, które zastępowało wynagrodzenie np. zasiłek dla bezrobotnych czy zasiłek chorobowy

– osoby, które są równocześnie zatrudnione u co najmniej dwóch pracodawców.

 

Kto nie musi składać zeznania podatkowego?

Zeznań podatkowych nie muszą składać osoby zatrudnione, które posiadają I klasę podatkową oraz posiadają wyłącznie jedną pracę. Brak obowiązku składania zeznań podatkowych dotyczy również małżeństw, które zdecydowały się na połączenie klasy podatkowej IV i IV.

 

Dobrowolne złożenie zeznania podatkowego

 

Można zawsze dobrowolnie złożyć rozliczenie podatkowe, w sytuacji, kiedy jest to opłacalne. Przykłady:

 

- w ramach zatrudnienia pracownik ponosi wysokie wydatki, np. na dojazdy do

miejsca pracy;

- pracownik chorował i w związku z tym poniósł wysokie wydatki, np. na leki.

 

Zmiany w roku 2021!

 

Rok 2021 przyniósł za sobą dużo zmian podatkowych w Niemczech takich jak na przykład wzrost kwoty wolnej od podatku czy podwyższenie płacy minimalnej.

 

Podatek dochodowy Podstawowa kwota wolna od podatku - czyli część dochodu, od której nie trzeba płacić podatków - wzrosła do 9744 euro w 2021 roku. Do tej pory wynosiła 9408 euro rocznie.

 

Homeoffice – Pauschale

 

Homeoffice – Pauschale to nowy rodzaj ulgi podatkowej za pracę zdalną w Niemczech. Ta opcja umożliwia odliczenie od podatku aż pięciu euro za dzień pracy i to za każdy przepracowany zdalnie dzień za rok 2020 i 2021!

 

Wyższa płaca minimalna!

W styczniu 2021 r. nastąpił wzrost płacy minimalnej. Wzrost wynosi 9, 60 euro za godzinę!

 

Rozliczanie podatku w czasie pandemii Covid 19 

 

W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 pomożemy Wam w odzyskaniu zwrotu podatku z zagranicy bez wychodzenia z domu!

 

Jak z naszą pomocą łatwo rozliczyć się z podatku w czasie pandemii? 

 

1. Skontaktuj się z nami i powiedz nam, za który rok chciałbyś odzyskać podatek z zagranicy.

2. My wyślemy Ci dokumenty potrzebne do rozliczenia wraz z instrukcją jak rozliczyć się z zagranicznym urzędem.

3. Gdy skompletujesz dokumenty potrzebne do rozliczenia, poinformuj nas o tym, a współpracująca z nami firma kurierska odbierze od Ciebie dokumenty NA NASZ KOSZT!

4. Resztę formalności załatwimy za Ciebie, wyślemy sporządzoną deklarację do zagranicznej instytucji finansowej oraz poinformujemy Cię o przewidywanym wyniku rozliczenia.

5. Pieniądze przyznane tytułem zwrotu podatku otrzymasz bezpośrednio na swoje konto bankowe.

 

Warto pamiętać, że za nasze usługi nie pobieramy żadnych opłat wstępnych, co oznacza, że rozliczysz się z nami dopiero po wydaniu decyzji przez zagraniczny urząd skarbowy. Więcej informacji pod numerem telefonu 95-737-03-03 lub 602-151- 851 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Rozliczanie podatku w czasie pandemii Covid 19 – Aktualności

 

Pomimo pandemii, niemiecki urząd nie zdecydował się na wprowadzenie ogólnych ulg podatkowych dla każdego obywatela. Większość udogodnień skierowanych jest w kierunku przedsiębiorców. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby fizyczne będą mogły jednak liczyć na pomoc państwową. Jednym z bonusów jest odroczenie płatności zaliczek na podatek, czyli Vorauszahlungen. Są to zaliczki, które dotyczą osób z trzecią klasą podatkową. Są oni zobowiązani dopłacać comiesięczną zaliczkę do podatku w celu uniknięcia niedopłaty podatku w kolejnym roku podatkowym.

 

 IdNr – niezbędnik szybkiego rozliczenia!

 

IdNr – czyli numer identyfikacyjny to odpowiednik naszego, polskiego numeru PESEL. Składa się z 11 cyfr i nadaje się go raz na całe życie. Będąc obywatelem Niemiec otrzymuje się go od razu po narodzinach, natomiast np. obcokrajowcy pracujący za granicą, zaraz po otrzymaniu meldunku lub po pierwszym rozliczeniu podatkowym.

Posiadanie numeru IdNR jest bardzo istotne. Dzięki numerowi ID, wszelkiego rodzaju sprawy urzędowe przebiegają szybciej i są sprawniej rozpatrywane. Ponadto, osoby z numerem ID mają szanse na szybszy zwrot podatku, ponieważ deklaracje podatkowe takich osób są rozpatrywane w urzędach w pierwszej kolejności. Co więcej, dzięki numerowi identyfikacyjnemu łatwiej jest zweryfikować konkretne informacje w urzędach. Niemiecki numer identyfikacyjny możemy znaleźć na kacie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung, ale też na co miesięcznych odcinkach wypłat ,,Nettoabrechnung’’. Numer identyfikacyjny jest również często nadawany przez niemiecki urząd skarbowy Finanzamt, kiedy rozliczamy się po raz pierwszy.