Czy wiesz ile będziesz czekać zwrot podatku z Niemiec?

Podatki w Niemczech to powszechny temat. Gdy kompletujesz potrzebne dokumenty do rozliczenia i udajesz się do firmy rozliczające podatek z zagranicy, która pomoże Ci odzyskać Twoje pieniądze, na pewno zastanawiasz się, jak długo będziesz czekać na zwrot podatku z Niemiec.

Zamierzając złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech, należy przede wszystkim odpowiednio wybrać firmę, która będzie pośredniczyć w tej procedurze. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i zapytać o czas, w jakim firma sporządza deklarację. To znacznie przyspieszy proces odzyskiwania podatku. Ponadto należy wybrać firmę tak, aby w razie przedłużającego się braku decyzji ze strony niemieckiego urzędu, firma mogła wysłać do urzędu ponaglenie.

Finanzamt nie ma z góry narzuconego terminu, w którym musi rozpatrzyć Twój wniosek i wydać decyzję. Co do zasady, urzędy rozpoznają sprawę niezwłocznie, a z doświadczenia wiemy, że minimalny czas oczekiwania wynosi od 2 do 3 tygodni. Średni czas oczekiwania wynosi natomiast 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, iż są to jedynie terminy umowne, a czasami Finanzamt rozpoznaje sprawę dłużej (np. gdy potrzebuje dodatkowych dokumentów), więc należy uzbroić się w cierpliwość. Dlatego też ważny jest wybór firmy, która profesjonalnie poprowadzi Twoją sprawę i będzie czuwać nad jej przebiegiem oraz nie pobierze od Ciebie

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot podatku i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym znajdziesz w zakładce Zwrot podatku – Niemcy. Jeżeli chcesz odzyskać nadpłacony podatek, możesz skontaktować się z nami. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych i jesteśmy w stałym kontakcie z niemieckimi urzędami.