Klasy podatkowe w Niemczech

Klasa podatkowa w Niemczech zostanie nadana każdej osobie rozpoczynającej pracę w tym kraju.  Np. Osobom samotnym, podczas meldunku, automatycznie przyznawana jest I klasa podatkowa, natomiast małżonkowie otrzymają oboje klasę 4, którą później można zmienić składając wniosek do Finanzamt.

Jakie są klasy podatkowe i kogo dotyczą?

I. Są to osoby samotne i żyjący osobno małżonkowie (dochód wolny od podatku to 983 euro/miesiąc)

II. Są to osoby samotnie wychowujące dzieci, pobierające zasiłek rodzinny na dzieci (dochód wolny od podatku to 1178 euro/miesiąc).

III. Są to osoby owdowiałe, a także małżonkowie, których partner nie wybrał V klasy podatkowej albo których partner nie pracuje. Również dotyczy to osób owdowiałych, jeśli owdowienie powstało nie później niż rok wstecz. (dochód wolny od podatku do 1862 euro/miesiąc) 

IV. Są to małżonkowie, których partner wybrał tę klasę podatkową (dochód wolny od podatku to 983 euro/miesiąc), Zmiana klasy podatkowej jest możliwa na klasy 3 i 5 – w tym celu należy złożyć wniosek do Finanzamt.

V. Są to małżonkowie, których partner wybrał III klasę podatkową (dochód wolny od podatku to 104 euro/miesiąc) 

VI. Są to osoby samotne i małżonkowie, którzy wykonują co najmniej dwie prace i więcej – wówczas ta klasa dotyczy tej drugiej pracy (dochód wolny od podatku to 0 euro

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot podatku i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym znajdziesz w zakładce Zwrot podatku – Niemcy. Jeżeli chcesz odzyskać nadpłacony podatek, zadzwoń pod numer 95-737-03-03 lub wypełnij formularz na stronie głównej, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h i odpowiemy na Twoje pytania. Jesteśmy profesjonalistami, dlatego też nie pobieramy żadnych opłat wstępnych!