Wielu z naszych klientów decyduje się na rozliczenie przed niemieckim fiskusem wspólnie z żoną/mężem. Rozliczenie wspólne jest często korzystniejsze finansowo od rozliczenia osobnego - zwłaszcza wówczas, gdy istnieją duże różnice w dochodach małżonków. Przy takim wspólnym / małżeńskim rozliczeniu należy pobrać z polskiego urzędu skarbowego zaświadczenie UE/EOG, na którym urząd potwierdza wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (mogą to być np. dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, własnej działalności gospodarczej, emerytury itp.).

A co w przypadku separacji lub rozwodu? Otóż można jeszcze wspólnie rozliczyć rok podatkowy, w którym przeprowadzono separację / rozwód, jeżeli przed separacją / rozwodem małżonkowie jeszcze rzeczywiście żyli razem. Następnego roku już wspólnie rozliczyć nie można. Warto o tym pamiętać, może się to okazać istotne zwłaszcza dla osób mających trzecią klasę podatkową - w tej klasie rozliczenie małżeńskie bywa bardzo dogodne, natomiast rozliczenie osobne, jeżeli ktoś na czas nie zmieni klasy podatkowej, może być dla podatnika niekorzystne pod względem podatkowym.

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot podatku i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym znajdziesz w zakładce Zwrot podatku – Niemcy. Jeżeli chcesz odzyskać nadpłacony podatek, możesz skontaktować się z nami. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych i jesteśmy w stałym kontakcie z niemieckimi urzędami.