Wszystko o podatkach z zagranicy

BLOG

Na pewno wiele razy, otrzymując od swojego pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie o dochodach), zastanawiałeś się, co to właściwie jest Kirchensteuer i czy musisz go płacić. Kirchensteuer to nic innego jak podatek kościelny, który pobierany jest przez uprawnione wspólnoty wyznaniowe.

Należy rozpocząć od tego, że po zameldowaniu się w Niemczech, musisz określić swoją przynależność religijną. To właśnie na tej podstawie będzie pobierany podatek od Twoich zarobków. Bardzo dużo Polaków pracujących w Niemczech, uchylając się od płacenia tego podatku, wskazuje brak swojego wyznania, stając się jednocześnie ateistami dla celów podatkowych. Jednakże, deklarując brak swojej przynależności religijnej, trzeba mieć na uwadze fakt, iż do kościoła w Polsce zostanie przekazana informacja o wystąpieniu z kościoła. Innymi słowy, jeżeli wystąpisz z kościoła w Niemczech, wywoła to również skutek w Polsce, więc nie będziesz członkiem kościoła w żadnym z tych krajów. Należy także wskazać, że niemieckie urzędy, często przyjmują przynależność Polaków do kościoła katolickiego, więc pamiętaj o dokładnym określeniu swojej przynależności religijnej, aby uniknąć nieporozumień. Podatek najczęściej wynosi od 8% do 9% uzyskanego przez Ciebie dochodu, natomiast kościół może według swojego uznania określić minimalną stawkę podatku. Ponadto, jeżeli jesteś osobą niewierzącą, ale rozliczasz się wspólnie ze swoim małżonkiem i zarobiłeś od niego więcej w minionym roku – jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy uznasz wysokość odprowadzonego podatku za zbyt wygórowaną, możesz odwołać się od takiej decyzji wspólnie ze swoim małżonkiem. W niektórych okolicznościach, możesz zwrócić się do urzędu o zwrot części podatku, który już zapłaciłeś. Dotyczy to jednak tylko pracowników zwolnionych, którzy otrzymali odszkodowanie z powodu tego zwolnienia. Zazwyczaj, zwrot wynosi 50% zapłaconego podatku, natomiast popierając żądanie zwrotu trudną sytuacją finansową, masz szansę na odzyskanie większej części podatku

Podsumowując, określając się jako osoba niewierząca, ponosisz spore konsekwencje w odniesieniu do przynależności do kościoła w Polsce. Czy warto? Musisz zdecydować sam, natomiast pamiętaj, że zapłata podatku kościelnego ma wpływ na wysokość zwrotu nadpłaconego przez Ciebie podatku. Krótko mówiąc, jeżeli zapłaciłeś podatek kościelny, możesz ubiegać się o jego zwrot!

Zapłaciłeś podatek za granicą? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalną obsługę i nie pobieramy opłat wstępnych.

Praca w Niemczech, podobnie jak w Polsce, skutkuje potrącaniem podatku na rzecz Fiskusa. Jeżeli pracowałeś legalnie, istnieje bardzo dużo szansa, że przysługuje Ci zwrot nadpłaconego podatku. Zastanawiasz się, dlaczego warto wnioskować o zwrot? Odpowiedź jest prosta - takie zwroty to często kwoty rzędu kilkuset EURO. 

O zwrot podatku może ubiegać się każdy kto pracował legalnie za granicą. Dosłownie każdy, ponieważ nie ma znaczenia, czy pracowałeś na pełny etat, czy tymczasowo, a może byłeś studentem lub odbywałeś jedynie staż. Zwrot podatku przysługuje Ci również, jeżeli ponosiłeś koszty związane z wykonywaną pracą, tj. zakup  sprzętu, czy odzieży koniecznej do wykonywania Twojej pracy. Warto okazać niemieckiemu urzędowi rachunki potwierdzające takie zakupy, ponieważ ma to wpływ na wysokość zwrotu, który otrzymasz. Ponadto, na wysokość kwoty zwrotu wpływają również takie czynniki, jak fakt, że opłacałeś mieszkania zarówno w Polsce i w Niemczech. 

Podstawowymi dokumentami, które są wymagane do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym, są: po pierwsze - Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckie zaświadczenie podatkowe o zarobku uzyskanym u jednego pracodawcy oraz odprowadzonych składkach i podatkach, więc jeżeli pracowałeś u kilku pracodawców, otrzymasz od każdego z nich takie zaświadczenie. Ponadto, koniecznie musisz zgłosić się do polskiego urzędu skarbowego, aby wydał Ci zaświadczenie o dochodach, popularnie nazywane EU/EWR. Nie mając takich zaświadczeń, niestety nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku. 

Dużo osób zadaje sobie pytanie, czy jeżeli pracowałem np. 3 lata temu i nie rozliczyłem się z zagranicznym Urzędem Skarbowym, to czy istnieje jeszcze jakakolwiek szansa na odzyskanie pieniędzy. Odpowiedź brzmi tak. Zaglądając do przepisów, widzimy, iż za pracę w Niemczech można odzyskać podatek aż do 4 lat wstecz. To bardzo dużo, czasu, dlatego jeżeli jeszcze nie rozliczyłeś się za swoją pracę, zrób to jak najszybciej, a odzyskasz swoje pieniądze.

Rozliczając się z zagranicznym Urzędem Skarbowym na pewno chciałbyś wiedzieć, jak długo będziesz czekać na zwrot podatku i w jaki sposób otrzymasz pieniądze. Jeśli chodzi o Niemcy, minimalny czas oczekiwania wynosi 1 miesiąc, natomiast średnio jest to 3-6 miesięcy. Są to jednak terminy umowne, a Urząd Skarbowy w zasadzie nie ma limitu czasowego na rozpatrzenie Twojej deklaracji podatkowej. Dlatego też, wnioskując o zwrot podatku, pamiętaj aby wybrać firmę, która jak najszybciej załatwi Twoją sprawę. To zdecydowanie przyspieszy proces oczekiwania na decyzję Urzędu. Niezwłocznie po wydaniu decyzji przez zagraniczny Urząd Skarbowy o tym, że przysługuje Ci zwrot, pieniądze otrzymasz na swoje konto bankowe.

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym znajdziesz w zakładce zwrot podatku – Niemcy. Jeżeli chcesz odzyskać nadpłacony podatek, zadzwoń pod numer 95-737-03-03 lub wypełnij formularz na stronie głównej, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h i odpowiemy na Twoje pytania. 

 

W ostatnim czasie niemiecki dziennik "Bild" podał niepokojącą wiadomość - mianowicie niemiecki rząd ma zamiar obniżyć wysokość świadczeń na dzieci, tj. Kindergeld.

Projekt ustawy, który został przygotowany przez ministerstwo finansów zakłada, iż pomoże to Niemcom zaoszczędzić aż do 159 mld euro rocznie. Dotyczy to dzieci, które nie mieszkają w Niemczech. Obecnie miesięczna wysokość zasiłku wynosi 192€, niezależnie od tego, czy dziecko mieszka w Niemczech, czy też nie. Zgodnie z "Bild", świadczenia na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech, mają zostać obniżone tylko do  92€. W ten sposób, po wejściu w życie ustawy, wysokość zasiłku miałaby być proporcjonalna do kosztów życia w Polsce. Jak podaje resort, w chwili obecnej ponad 85 tys. Polaków pobiera Kindergeld. Warto zaznaczyć, że jesteśmy największą grupą, która korzysta z tego zasiłku. Dla porównania, drugą największą grupą w kolejności po Polakach są Rumuni - 15 tys.

Jeżeli ustawa taka miałaby wejść w życie, to na początku należałoby jednak zmienić przepisy, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. I tutaj w końcu przyszła pora na pozytywny akcent - Komisja Europejska zdecydowanie odrzuciła projekt tej ustawy. Niemieccy politycy przez krótki czas próbowali sprzeciwiać się Brukseli i znowelizować ustawę wbrew zaleceniom Komisji, natomiast na tę chwilę prace nad ustawą zostały wstrzymane.

Jeżeli więc pobierasz zasiłek Kindergeld, a Twoje dzieci mieszkają w Polsce - bądź spokojny. Nasi zachodni sąsiedzi zmienili zdanie i miejmy nadzieję, że jest to ich ostateczna decyzja. Jeżeli nastąpi jakakolwiek zmiana dotycząca Kindergeld – poinformujemy o tym na naszym blogu.

 

Adres

Bohaterów Warszawy 6 66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon

Tel. : +48 95 737 03 03 Fax:: +48 95 737 03 00

Email

zwrotpodatku@tdg.pl

Godziny pracy

Pon - Pt.: - 8.00 - 15.00 Sob - Nd.: - nieczynne