Coraz częściej dostajemy zapytania, czy pobierając polski zasiłek rodzinny 500+, można również wnioskować o zasiłek Kindergeld dla dzieci mieszkających w Polsce. Dla osób, które uważają, iż przysługuje im tylko jedno ze świadczeń, mamy dobrą informację. Mianowicie, można pobierać oba zasiłki równocześnie! Jak to możliwe? To bardzo proste, zarówno Polska jak i Niemcy należą do Unii Europejskiej, a program 500+ zalicza się do ogólnoeuropejskiej polityki koordynacji świadczeń. W związku z tym, pobierając zasiłek rodzinny w Polsce, możesz ubiegać się o tzw. dodatek dyferencyjny, czyli Kindergeld w kwocie pomniejszonej o świadczenie 500+.

Jaka jest ogólna kolejność wypłacania świadczeń rodzinnych?

  1. Jeżeli małżonek pracuje w Niemczech, a współmałżonek nie pozostaje w stosunku pracy, wówczas pierwszeństwo wypłaty świadczeń mają Niemcy.
  2. Jeżeli jeden z małżonków pracuje w Niemczech, a współmałżonek w Polsce – pierwszeństwo wypłaty świadczeń ma ten kraj, w którym mieszkają dzieci.

Jaka jest wysokość zasiłku Kindergeld w 2018 roku?

  • 192 euro na pierwsze i drugie dziecko
  • 198 euro na trzecie dziecko
  • 223 euro na każde kolejne dziecko

Urząd może jednorazowo wypłacić kwotę zasiłku za okres maksymalnie 6 miesięcy.

Pomożemy Ci złożyć wniosek o Kindergeld! To nie wszystko, ponieważ teraz czeka na Ciebie promocja -40% na złożenie wniosku do Famillienkasse! Zadzwoń pod numer 602-151-851 i dowiedz się więcej lub skontaktuj się z nami wypełniają formularz kontaktowy na stronie głównej, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h i odpowiemy na Twoje pytania.