O zwrot podatku może ubiegać się każdy kto pracował legalnie za granicą. Dosłownie każdy, ponieważ nie ma znaczenia, czy pracowałeś na pełny etat, czy tymczasowo, a może byłeś studentem lub odbywałeś jedynie staż. Na wysokość kwoty zwrotu wpływają poniesione koszty związane z pracą, tj. zakup sprzętu czy odzieży, koszty podróży do pracy, czy koszty opłacenia mieszkania. Należy pamiętać także o tym, że o zwrot podatku z Niemiec można ubiegać się aż do 4 lat wstecz, więc w chwili obecnej możesz rozliczyć się za lata 2020, 2019, 2018 i 2017.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia? Podstawowym dokumentem wymaganym do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckie zaświadczenie podatkowe o zarobku uzyskanym u jednego pracodawcy oraz odprowadzonych składkach i podatkach, więc jeżeli pracowałeś u kilku pracodawców, otrzymasz od każdego z nich takie zaświadczenie. Ponadto, koniecznie musisz zgłosić się do polskiego urzędu skarbowego, aby wydał Ci zaświadczenie o dochodach, popularnie nazywane EU/EWR.

Ograniczony, a nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech? Ograniczone rozliczenie podatkowe odnosi się do osób pracujących w Niemczech nie dłużej niż 183 dni w danym roku oraz kwota zarobiona przez te osoby nie przekracza 90% dochodów ogólnych. Ograniczony obowiązek podatkowy nie jest korzystny dla podatnika, gdyż nie może on skorzystać z różnego rodzaju ulg, tj. odliczenie od podatku kosztów podróży czy kosztów mieszkania. Nieograniczony obowiązek podatkowy natomiast dotyczy osób pracujących w Niemczech ponad 183 dni w danym roku i osoby takie mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg, co zawsze ma wpływ na kwotę zwrotu podatku.

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec? Średni czas oczekiwania na decyzję urzędu w sprawie zwrotu podatku to 3 miesiące. Jest to jednak termin umowny, a Urząd Skarbowy w zasadzie nie ma limitu czasowego na rozpatrzenie Twojej deklaracji podatkowej. Dlatego też, wnioskując o zwrot podatku, pamiętaj, aby wybrać firmę, która jak najszybciej załatwi Twoją sprawę. To zdecydowanie przyspieszy proces oczekiwania na decyzję Urzędu. Niezwłocznie po wydaniu decyzji przez zagraniczny Urząd Skarbowy o tym, że przysługuje Ci zwrot, pieniądze otrzymasz na swoje konto bankowe.

Więcej informacji o tym, czy przysługuje Ci zwrot i w jaki sposób się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym możesz uzyskać kontaktując się bezpośrednio z nami. Jeżeli zamierzasz odzyskać podatek, otrzymasz od nas komplet dokumentów wraz z instrukcją jak je wypełnić. Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych, więc rozliczysz się z nami dopiero po wydaniu decyzji przez niemiecki Finanzamt.