Niemcy, tak jak wiele inny krajów Unii Europejskiej proponuje dużą ofertę pomocy finansowej zarówno dla swoich obywateli jak i dla pracowników z zagranicy. Poniżej znajduję się lista świadczeń, które oferuje Państwo Niemieckie. Jednym z nich jest właśnie dodatek Kindergeld!

Prawo do zapomogi, czyli zasiłku rodzinnego Kindergeld posiada rodzic lub opiekun prawny dziecka, który pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech.

Ponadto osoby, które chcą starać się o świadczenie muszą podlegać tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Kindergeld przyznawane jest na dzieci do 25 roku życia.

 

Wraz z ukończeniem przez dziecko 18. roku życia, aby móc dalej otrzymywać zapomogę, musi być spełniony dodatkowo jeden z warunków wymienionych poniżej:

- dziecko kontynuuje naukę w szkole, studiuje lub kształci się zawodowo;

- dziecko jest upośledzone fizycznie lub umysłowo;

- dziecko ukończyło jedną szkołę i planuje dalszą kontynuację edukacji;

- dziecko jest zarejestrowane jako osoba bezrobotna i poszukuje pracy.

 

Jaka jest wysokość zasiłku Kindergeld w 2021 roku?

 219 euro na pierwsze i drugie dziecko

 225 euro na trzecie dziecko

 250 euro na czwarte i każde kolejne dziecko.

 

Na okres oczekiwania na świadczenie Kindergeld wpływa dużo czynników takich jak: 

komplet dokumentów czy sprawność korespondencji między niemiecką Familienkasse a polskimi urzędami wojewódzkimi.

Obecny czas oczekiwania to około 6 miesięcy.

Jakie dokumenty są wymagane i potrzebne, aby móc wnioskować o zasiłek rodzinny?

Aby móc wnioskować o zasiłek rodzinny Kindergeld należy przedłożyć dokumenty takie jak:

- unijny akt małżeństwa i urodzenia dzieci;

- w przypadku rozwodu/ separacji wymagane jest orzeczenie sądowe tłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego,

- zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w Polsce całej rodziny z Urzędu Miasta i Gminy tłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego;

- zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech;

- kopie dowodu osobistego wnioskodawcy i opiekuna dziecka;

- zaświadczenie o nauce dziecka, jeśli ukończyło 18 lat;

- niemieckie decyzje podatkowe Einkommensteuerbescheid z ostatnich miesięcy;

 

Co w przypadku, kiedy chcemy starać się o dodatek Kindergeld a nie posiadamy meldunku w Niemczech?

 

W sytuacji, kiedy mimo zatrudnienia na terenie Niemiec nie posiadamy meldunku, posługujemy się naszym polskim numerem PESEL. Niemieckie Familienkasse pracuje w kontakcie z polskimi urzędami, dlatego możemy swobodnie używać polskiego numeru, który nas identyfikuje. Nie jest wymagane posiadanie niemieckiego numeru identyfikacyjnego ID. Najważniejszą kwestią jest, aby Familienkasse otrzymało od nas wszystkie dokumenty, które są niezbędne, by starać się o zasiłek. Są to między innymi papiery potwierdzające zatrudnienie i określające sytuację rodzinną.

 

Podstawowym warunkiem, aby otrzymywać Kindergeld jest posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Nawet jeżeli posługujemy się numerem PESEL, musimy udostępnić urzędowi niezbędne dokumenty takie jak: meldunek czy decyzja podatkowa z FInanzamtu.

 

Pomożemy Ci złożyć wniosek o Kindergeld! Zadzwoń pod numer 602-151-851 i dowiedz się więcej lub skontaktuj się z nami wypełniają formularz kontaktowy na stronie głównej, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h i odpowiemy na Twoje pytania.